41 Long Ave Unit 2 Allston, MA 02134
Commonwealth Neighborhood
4
Beds
1
Bath
1,650
PROPERTY INFO
Rent: 4700 / Month
Beds: 4
Bath: 2
Available Date: 09/01/2025
Rent Includes:: Hot Water, Heat
Parking:: Available, Outdoor
Listing Provided By
Condo Details
Property Information
- 2 units
Lease Options
- 12 Months
Property History
| Date | Event | Price | List to Sale | Price per Sq Ft |
|---|---|---|---|---|
| 12/26/2025 12/26/25 | Off Market | $3,600 | -- | -- |
| 12/20/2025 12/20/25 | For Rent | $3,600 | +50.0% | -- |
| 09/30/2025 09/30/25 | Rented | $2,400 | 0.0% | -- |
| 09/29/2025 09/29/25 | Under Contract | -- | -- | -- |
| 09/04/2025 09/04/25 | Price Changed | $2,400 | -4.0% | $3 / Sq Ft |
| 08/18/2025 08/18/25 | Price Changed | $2,500 | -12.3% | $3 / Sq Ft |
| 07/09/2025 07/09/25 | Price Changed | $2,850 | -13.6% | $4 / Sq Ft |
| 05/20/2025 05/20/25 | For Rent | $3,300 | +13.8% | -- |
| 02/20/2025 02/20/25 | For Rent | $2,900 | -12.1% | -- |
| 11/18/2024 11/18/24 | Off Market | $3,300 | -- | -- |
| 09/22/2024 09/22/24 | For Rent | $3,300 | -22.4% | -- |
| 07/31/2023 07/31/23 | Rented | $4,250 | 0.0% | -- |
| 05/31/2023 05/31/23 | Under Contract | -- | -- | -- |
| 03/28/2023 03/28/23 | For Rent | $4,250 | +3.7% | -- |
| 08/01/2022 08/01/22 | Rented | $4,100 | +64.0% | -- |
| 08/01/2022 08/01/22 | Rented | $2,500 | -39.0% | -- |
| 07/22/2022 07/22/22 | Under Contract | -- | -- | -- |
| 06/30/2022 06/30/22 | For Rent | $4,100 | +64.0% | -- |
| 06/20/2022 06/20/22 | Under Contract | -- | -- | -- |
| 06/03/2022 06/03/22 | For Rent | $2,500 | -30.6% | -- |
| 08/18/2021 08/18/21 | Rented | -- | -- | -- |
| 08/16/2021 08/16/21 | Under Contract | -- | -- | -- |
| 08/09/2021 08/09/21 | For Rent | $3,600 | -- | -- |